Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

  • 10 Nisan 2017
  • Bebeklerde Burun Tıkanıklığı için yorumlar kapalı
  • 417 kez görüntülendi.
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Hırıltının Diğer Nedenleri

İkinci hırıltı nedeni  bebeğin larinks  dediğimiz    gırtlak bölgesindeki  kıkırdakların yumuşak  oluşu   ve  çevredeki   destek  bağ  dokularının  gevşek  ve yetersiz oluşuna  bağlı larinmalazi  dediğimiz  bir  durumdur.  Bebek  her  nefes aldığında  adeta  düdük  gibi  ötmektedir. Genelde stridor denen bu sesin hekim tarafından duyulması ve buna eşlik eden başka bir solunum sorunu olmaması ile tanı konur. Nadiren kulak burun boğaz muayenesi ve hatta endoskopik yoldan solunum yollarının incelenmesi (bronkoskopi) gerekebilir. İyi huylu bir durum olan larinmalazinin tedavisi yoktur. Yaş ilerledikçe solunum yollarındaki yapılar olgunlaşır ve vakaların çoğu 1,5 yaş civarında kendiliğinden düzelir. Nadiren 5 yaşa kadar devam eden vakalar görülebilir.

Dinlerken  ciğerden olan  hırıltıların  sabit,burun tıkanıklığından  kaynaklanan  hırıltıların ise  değişken,  ve bebek  sakinken  duyulmayan hırıltılar  olduğunu,  hatta  pozisyonla  bile  değişebildiğini   söyleyebiliriz.Son  bir  hatırlatma  yapmak  gerekirse. Bir  bebeğin  hırtlısının  ciğerden  olup  olmadığını   en  iyi şekilde uzman çocuk doktorları  anlayabilir.  Tabii ki  çocuk-bebek  konusunda  tecrübeli  aile  hekimleri  veya  pratisyen  hekimler de  bu  gruba  katılacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.
*Bu makalenin bir bölümünde ürün tanıtımı yapılmaktadır.

Biliyoruz  ki internette “bebeğimin burnu tıkalı, burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı açma, burun tıkanıklığına çözüm, burun tıkanıklığını ne açar?” gibi sorgularla  bu  sayfaya  ulaştınız,  doğru  sayfadasınız çünkü  tüm  bu  soruların  cevabını  burada  bulabileceksiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Birincisi burun  kıkırdaklarının  yumuşak  ve  elastik  oluşundan  kaynaklanan, 6-8 aydan  sonra  genellikle  kaybolan  geçici  burun  tıkanıklığıdır. Bu  bebeklerin  her  nefes  alışında  daha  çok  burnundan  duyulan, horlamayı  andıran,  ama  sıklıkla  annelerin  sanki  göğüsten de  geliyormuş  gibi  hissettikleri  basit  hırıltılar duyulur. Bu  bebeklerin  anneleri  aslında  bir  bakımdan  haklıdırlar,  çünkü  bebek  çok  küçük  olduğu  için  kafa  bölgesinden  gelen  herhangi  bir  hırıltı,  titreşim yoluyla  göğüsten  de  duyulabilir ve/veya hissedilebilir. Aslında sorun  şudur,   yumuşak  olan  burun  kıkırdakları  nefes  alma  sırasında  birbirine  yapışarak  zaten  ufak  ve  ince  olan  bebeğin  burun  kanalını  iyice  daraltırlar,  bu  yüzden  de  hava  dar  bir  yerden  geçerken  böyle  bir  hırıltıya  sebep  olur.  Bu  konudaki en  doğru  kararı  bebeğinizi  muayene eden  çocuk  hekiminiz verecektir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne  iyi Gelir?

Peki  sürekli  burnu  tıkalı  olan  bebeğimize  nasıl  yardımcı  olabiliriz  Öncelikle  bebeklerin  burnu  kolay  kurur  ve tıkanır, üstüne  üstlük  biz  erişkinler  gibi  sümkürme, yani   burun  içinde  pozitif  basınç  oluşturarak  burun  salgılarını  dışarıya  atma  gibi  yetenekleri yoktur.  Bebeğin  serum  fizyolojik  dediğimiz  tuzlu  sular  veya  deniz  suyu diye  tabir  ettiğimiz  damlalarla  günde  3-5 kez  burnunun  nemlendirilmesi,  özellikle  bu  işlemin  emme ve  uyku  saati   öncesi yapılması  bebeğin daha  rahat  emmesine  ve  daha  huzurla  uyumasına  yardımcı  olacaktır.

Gerek  bebeklerin  hasta  olmadan  yaşadıkları  bu  geçici burun  tıkanıklığında,  gerekse  burun  mukozasının  şişip,  salgıların  artarak  sorunun daha da sıkıntılı  hale  geldiği  soğuk  algınlığı gibi hastalık  dönemlerinde  bebeğin  birikmiş  salgılarını  burun  kanalından  uzaklaştırmak çok  önemli,  rahatlatıcı ve  hatta  iyileşmeyi  hızlandırıcı bir  uygulamadır. Ancak  sadece  günde  2  kez  bu  uygulamayı  yapmak  bile,  birçok  basit  soğuk algınlığında  gördüğümüz,  geriye  akıntıya  bağlı  öksürüğü kesmeye  yeterli  olabilir.

Burnu tıkanan  bebeğinize herhangi  bir  ilaç  vermeden,  bebeğinizi  ellemeden  burnunu  açmak  isterseniz doğal  bitkisel damlalar da mevcuttur.

Cold-Mix, içeriğindeki Okaliptus ve Ladin uçucu yağlarının sinerjisiyle 3 önemli etki (antiviralantibakteriyel ve dekonjestan (burun açıcı) göstererek üst solunum yolu enfeksiyonlarında hem bebeğiniz hem de tüm ailenizde güçlü bir koruma sağlar.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında (grip ve soğuk algınlığı, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı), güvenli formülü sayesinde hastalığın şiddetini azaltmaya yardımcı olur ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere tüm semptomların iyileşmesini destekler. Sadece yakaya ya da yastığa damlatmanız yeterlidir.

Bebekler burundan solunum yaptığı için; burun akıntısı ve burun tıkanıklığı, bebeğin emmesini ve sağlıklı uyumasını engelleyen en önemli problemdir. Cold-Mix Damla burun akıntısını ve tıkanıklığı gidermek, çocuk ve erişkinlerin yaşam kalitesini yükseltmekle beraber, anne-babayı da rahatlatacaktır.

Okulda, serviste, toplu taşıma araçlarında, seyahat ederken veya iş yerinizde yakanıza veya mendile 2 damla Cold-Mix damlattığınızda, antiviral ve antibakteriyel etkisi sayesinde havada asılı virüsleri solusanız bile virüsleri burun mukozasına hapsederek hastalanmanızı önlemeye yardımcı olur. Cold-Mix damlayı koruyucu olarak soğuk algınlığı şüphesinde,  grip belirtilerinin başlangıcında güvenle kullanabilirsiniz. Belirtilerin düzelmesinden sonra 3 gün daha kullanıma devam edilmelidir. Daha ayrıntılı bilgi ve kullanım  bilgileri için Cold-Mix sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Tuzlu.NET