Çocukların Vücudundaki Kızarıklığa Dikkat

 • 06 Nisan 2017
 • Çocukların Vücudundaki Kızarıklığa Dikkat için yorumlar kapalı
 • 1.463 kez görüntülendi.
Çocukların Vücudundaki Kızarıklığa Dikkat

Çocuğun Vücudunda Kızarıklık

Çocuğun Vücudunda Kızarıklık, Çocukluk zamanları rahatsızlıkların çok çabuk yaşandığı evrelerdir. Çocukların bağışıklık sistemleri tam olarak kendilerini koruyacak düzeyde gelişmemiştir. Bundan dolayıdır ki çocuklar kişisel bakımlarını tam olarak yerine getirememektedirler. Bulundukları ortamların kalabalık olması (okul, sokak, yuva vb.) hastalıkları kapmalarını kolaylaştırmaktadır. Çocukların vücutları çok hassas olduğu için çok çabuk tahriş olabilmektedir. Bundan dolayıdır ki vücudunda çeşitli kızarıklıkların meydana gelmesi doğaldır. Peki bu kızarıklıkların sebepleri neler olmaktadır? Bunların birçok sebebi vardır. Alerjilerden kaynaklı kızarıklıklar, enfeksiyonlardan kaynaklı kızarıklıklar veya çeşitli hastalıkların belirtileri olan kızarıklıklar çocukların vücutlarında kızarıklık yapabilir. Bu kızarıklığın nedeni olan hastalıkların birkaçını ele alalım. Kurdeşen, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği, mantar enfeksiyonları, kızıl gibi vücutta kızarıklık ve kırmızı lekeler oluşturan hastalıklar.

Çocuğun Vücudunda Meydana Gelen Kızarıklıkların Nedenleri

 • Suçiçeği hastalığı virüslerden kaynaklanan bir hastalık olup çocukların vücutlarının her yerinde kırmızı lekeler meydana getirir. Bu kırmızı lekeler vücudun her yerine yayıldığı için çok kaşınma meydana getirir. Çocuklar o kızaran yerleri daha fazla kaşıyarak yara bile yapabilirler. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için önem verilmelidir. Anneler çocuklarının ılık su ile yıkamalıdır.
 • Kızamık, bulaşıcı bir hastalıktır. Virüslerden kaynaklanmaktadır. Kızamıkta da vücudun belli yerlerinden başlayan kırmızı lekeler oluşur. Kaşınmalar meydana getirerek kızarıklığın çoğalmasına neden olur.
 • Kurdeşenlerde de vücutta belli aralıklarda belirip kaybolan kızarıklıklar ya da kırmızı lekeler meydana gelmektedir. Kurdeşen olan çocuklara anneleri kızaran yerleri ıslak bezlerle silerek o kaşınmalarını engelleyebilir.
 • Çocukların vücutlarında bazen kırmızı lekeler oluşur. Bu isilikten de kaynaklanabilir.,
 • Ciltte meydana gelen kızarıklığın büyük çoğunluğu çevreden kaynaklı unsurlardan meydana gelen alerjilerdir. Çocukların cildinde meydana gelen kızarıklığın oluştuğu alanın biçimi, şişliğin oluşup oluşmadığı veya ardından döküntü meydana getirip getirmediğine bakmamalıyız. Çocukların vücudunda birden oluşan kızarıklıkların bir alerjenle doğrudan
 • Bu kızarıklıklar şişlik oluşturabilir. Bu süreç hemen olduğu gibi bazı durumlarda birkaç gün sonrada kızarıklık meydana gelebilir. Çocuklarda bu durumu pek anlayamadıkları için kaşınan yerleri çok şiddetli kaşıyarak o bölgede kızarıklık meydana getirebilir. Anneler bu durumu engellemek adına çocuklarının kaşınan ve kızaran yerlerini ıslak ve soğuk havlu sararak ya da o bölgeyi silerek o kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Kızarmaların bir sebebi de giyilen giysilerin pamuklu olup olmadığıdır. Çocuğun cildi narin olduğu için pamuklu giysiler tercih edilerek kızarmaların önüne geçilebilir. Ve en önemlisi de çocukların alerjisi olan besinlerin tüketilmesi engellenmelidir. Çocuklarına alerji testleri uygulanarak bu kızarıklıkların önüne geçebilirsiniz.
 • Çocukların vücutlarında meydana gelen kızarıklığın bir başka sebebi mantar enfeksiyonu kapmış olmasından kaynaklanabilir. Mantar enfeksiyonu kapan kişilerin derilerinde özellikle de ayak ve ellerde aşırı kaşıntı ve kızarıklık meydana gelmektedir. Çocukların ayakları gün boyu ayakkabı içerisinde olduğu için hava almamaktadır. Bundan dolayıdır ki mikrop kapma olasılığı çok fazladır. Bu durumda mantar oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Derinin etrafında kırmızı kırmızı kızarıklıklar oluşmaya başlar. Bu mantarlar çocukların genital bölgelerinde de meydana gelmektedir. Çünkü çocuklar kendilerini temizleme konusunda problem yaşadıkları için o bölgeleri kirli kalmaktadır. Kirli kaldığı içinde bakteriler birikir ve ardında kızarıklıklar ve kaşınmalar meydana gelir. Bu durum içinde anneler çocuklarının tuvalet bakımlarına çok özen göstermelidir. Ve kişisel bakımlarına da dikkat ederek bu tür problemlerin önüne geçebilirsiniz.
 • Çocukların derisinin çeşitli bölgelerinde kızarıklıklar meydana gelmektedir. Bunun bir nedeni ise ciltlerinin çok fazla kurumasından kaynaklanmaktadır. Bunun önüne geçmek isteyen anneler çocuklarının ciltlerine uygun bir nemlendirici ile bu sorunu ortadan kaldırabilir.
 • Çocukların vücudunda oluşan bu kızarıklıklar uzun süreli devam ederse hiç vakit kaybetmeden bir doktora gösterin. Doktorun verdikleri ilaçlar veya spreyler ile hastalığa ya da kızarıkları tedavi edebilirsiniz. Çocuğunuzun vücut temizliğine çok dikkat edildiği taktirde bu tür problemlerle çok nadir karşılaşılabilir.
Tuzlu.NET