Kardeşler Arası Kıskançlık

  • 15 Mayıs 2017
  • Kardeşler Arası Kıskançlık için yorumlar kapalı
  • 133 kez görüntülendi.
Kardeşler Arası Kıskançlık
Siz de uzmanlara danışmak istediğiniz soruları, bebegimle@doganburda.com adresine gönderebilirsiniz.

Soru: Beş yaşındaki oğlumun kardeşi dünyaya geldikten sonra psikolojisi bozuldu. Sürekli ilgi çekmeye çalışıyor. Kardeşini hiç sevmiyor ve yokmuş gibi davranıyor. Bebeğe zarar vermesinden de korkuyorum. Ona nasıl davranmalıyım?
Cevap:
Kardeş kıskançlığı çok doğal bir duygudur fakat her çocuğun bunu dışa vurumu ve şiddeti birbirinden farklıdır. Kıskançlığın tamamen ortadan kaldırılması da imkansızdır. Fakat kardeş doğmadan önce ve doğduktan sonra yapılacak birtakım hazırlıklar ve alınacak önlemlerle kıskançlığın en alt düzeyde yaşanması sağlanabilir. Yeni doğan bebekle ilgilenirken büyük çocuğu ihmal etmemeli, aynı zamanda büyük çocuğunuzun yanında bebeğe aşırı ilgi ve sevgi göstermekten kaçınmalısınız. Büyük olan çocuk bebeğe zarar verir düşüncesiyle onu bebeğin yanından uzaklaştırmayın fakat bir şey yapabileceğini göz önünde bulundurarak gözlemleyin ve böyle bir davranışa yöneldiğini hissettiğinizde çok sert olmayan uyarılarda bulunun. Bebeğin bakımı konusunda ona, bebeğin bezini diğer odadan getirmek gibi küçük sorumluluklar verin. Bu şekilde kendisini yararlı hissedecektir. Ayrıca çocuğunuzun duygularını ifade etmesine izin verin ve onu dinleyin. En önemlisi her koşulda onu çok sevdiğinizi ve yanında olduğunuzu ona hissettirin.

Soru: Beş ve yedi yaşlarında iki çocuğum var. Özellikle kış döneminde sık sık hasta oluyorlar ve en çok da öksürük şikayetleri oluyor. Onlara sürekli ilaç içirmek yerine doğal yollarla öksürüklerini geçirebilir miyim?
Cevap: Özellikle okula başlama yıllarında ve okul gibi kalabalık ortamlarda üst solunum yolu hastalıklarına neden olan mikrobiyolojik ajanların bulaşmaları kolaydır ve çocuklarda sık sık enfeksiyonlara neden olurlar. Öksürük için değişik bitki çayları kullanılabilir. Bu çaylar özellikle balgam gibi ifrazatın yumuşatılıp kolaylaşması için kullanılır. Ihlamur, adaçayı, rezene, meyan kökü kullanılabilir. Ancak bu çayların dozlarını çocuklarda ayarlamak zor olabilir. Bu nedenle evde bu çayları çok fazla miktarda kullanmak da yanlış sonuçlar doğurabilir. Tekrar eden enfeksiyonlar kronik bir durumdur ve mutlaka bir hekim kontrolünde yol almak doğru olacaktır. Sık enfeksiyona yakalanan çocuklar için bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek en doğru yaklaşımdır.

Soru: Altı yaşındaki kızım sürekli gözlerini silme hareketi yapıyor. Neredeyse tik haline gelen bu hareket nedeniyle göz altlarında morluklar oluştu. Bu davranış gözleriyle ilgili bir sorun yaşadığına mı işaret eder?
Cevap: Çocuğun gözlerini sürekli silmeye çalışması ve göz altlarında morluklar oluşması akla ilk olarak göz alerjilerini getiriyor. Ancak sürekli gözlerini silmeye çalışması diğer bazı göz hastalıklarında da ortaya çıkabilir. Göz altı morlukları ise göz ve göz dışı çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilir. Çocuklarda göz kaşıntısı en sık olarak alerjik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Çocukluk çağında alerjik konjonktivit görülme sıklığı yaklaşık yüzde 10’dur. Alerjik konjonktivitin de çeşitli tipleri var. Bunlar mevsimsel alerjik konjonktivit, pereniyal alerjik konjonktivit, vernal keratokonjonktivit, atopik karatokonjonktivit şeklinde sıralanabilir. Kaşıntı hepsinde görülebilen bir durumdur. Bu tabloya kızarıklık, yanma ve sulanma da eşlik edebilir. Bu nedenle çocuğunuzu öncelikle göz muayenesinden geçirmeniz uygun olacaktır.

Tuzlu.NET