Pirinç Unu Maskesi

  • 29 Nisan 2017
  • Pirinç Unu Maskesi için yorumlar kapalı
  • 370 kez görüntülendi.
Pirinç Unu Maskesi

Pirinç unu maskesinin güneşten koruma etkisi bununla sınırlı değil. Aynı zamanda doğal bir antioksidan olan “ferulik asit” bakımından zengin pirinç özellikle C ve E vitaminleriyle birleştiğinde güneşin zararlarına karşı güçlü bir koruma sağlıyor.

Son olarak pirinç ununda bulunan “allantoin” adlı bileşen güneş yanıklarının daha kısa sürede iyileşmesine ve bu iyileşme döneminde cildin yumuşak kalmasına yardımcı oluyor

Sivilce ve sivilce lekelerinden şikayetçiyseniz pirinç unu maskesini deneyebilirsiniz. Cildi ölü cilt hücreleri ve fazla yağdan arındıran pirinç unu gözenekleri temizliyor ve yeni sivilce oluşumunu önlüyor. Ayrıca doğal beyazlatıcı etkisiyle mevcut sivilce izlerinin görünümünü hafifletiyor.

Yazının devamında çeşitli pirinç unu maskesi tariflerini bulabilirsiniz. Ancak bu maskeleri hazırlamak için vaktiniz yoksa veya elinizde gerekli malzemeler bulunmuyorsa 2-3 çay kaşığı pirinç ununu 3-4 çay kaşığı iyi suyla karıştırdıktan sonra yüzünüze sürmeniz yeterli.

Pirinç ununu sivilceleri azaltması ve sivilce kızarıklıklarının geçmesi için kullanıyorsanız maskeyi her gün yapın. Sivilcelerle ilgili bir şikayetiniz yoksa ve maskeyi cildinizi pürüzsüzleştirmesi için kullanacaksanız haftada 1-2 kez yapmanız yeterli olacaktır. Bu maskenin cilde herhangi bir zararı olmadığı için istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz.

1 – Cildi Beyazlatan Pirinç Unu Maskesi

Özellikle güneş ve sivilce lekesi sorunu yaşıyorsanız cildi beyazlatan ve lekeleri önemli oranda ortadan kaldıran bu pirinç unu maskesini denemelisiniz.

Bu maskede kullanılan süt tozu içerdiği laktik asit sayesinde lekelerin görünümünü azaltırken pirinç unu cildi güneşten korur ve sivilceler nedeniyle tahriş olan cildi yatıştırır.

İhtiyacınız olan malzemeler;

2 yemek kaşığı pirinç unu, 1 yemek kaşığı süt tozu, 3 çay kaşığı zeytinyağı ve bir miktar su.

Önce pirinç unu ve süt tozunu bir kaseye alın ve karıştırın. Daha sonra zetinyağını ekleyin ve tekrar karıştırın. Son olarak azar azar su ekleyip sürülecek cilde sürülecek kıvama gelinceye kadar karıştırmaya devam edin.

Maskeyi parmak uçlarınızla lekelerin bunlunduğu bölgelerden başlayarak yüm yüzünüze, boynunuza ve lekeler varsa dekolte bölgesine sürün. Kolunuza ve bacaklarınıza da sürebilirsiniz. 15-20 dakika kurumasını bekledikten sonra bol ılık su ile durulayın. Tüm vücudunuza sürdüyseniz duş alabilirsiniz.

Bu maskeyi lekelerin görünümü azalıncaya kadar haftada 2-3 kez tekrar edin. Cildinizi güneşten ve lekelerden korumak için güneşe çıkamadan önce mutlaka yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın.

2 – Cildi Yumuşatan ve Koruyan Pirinç Unu Maskesi

Her ikiside güçlü birer antioksidan olan bal ve pirinç unu bir araya geldiğinde cildi kırışıklıklardan korumak için oldukça etkili bir maske oluyor. Ayrıca balın anti bakteriyel ve gözenekleri derinlemesine temizleyen etkisi sivilce oluşumunu önemli oranda azaltıyor.

Bu maskeyi hazırlamak için 2 çay kaşığı pirinç unu ve 2 çay kaşığı bala (organik olursa daha iyi olur) ihtiyacınız olacak.

Balı ve pirinç ununu bir kaba alın ve yoğun kıvama gelinceye kadar iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı parmak uçlarınızla masaj yaparak tüm yüzünüze sürün. 20-25 dakika bekledikten sonra önce bol ılık suyla sonra gözeneklerin kapanması için bol soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Bu maskeyi haftada 1 düzenli olarak kullanırsanız sivilceler azalır ve cildiniz temiz kalır.

3 – Peeling Etkili Pirinç Unu Maskesi

Yağlı ve sivilceye yatkın bir cildiniz varsa düzenli olarak peeling yapmanız cildi ve gözenekleri ölü cilt hücrelerinden, bakterilerden, yağdan ve kirden temizleyebilmeniz için önemli. Çünkü gözenekler tıkandığında bakteriler bu gözeneklerde birikerek sivilcelere yol açıyor. Ayrıca gözeneklerde biriken yağ nedeniyle siyah noktalar artıyor.

Peeling etkili maske için 2 çay kaşığı pirinç ununu 2 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı toz esmer şekerle karıştırın. Daha sonra bu karışımı cildinize çok fazla bastırmadan parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. 10-15 dakika boyunca tüm yüzünüze uyguladıktan sonra ılık suyla maskeyi temizleyebilirsiniz. Maske sonrası temizlenen gözeneklerin küçüklmesi için yüzünüz 10-15 dakika buz kompresi yapabilirsiniz.

4 – Sivilce Lekelerine Karşı Pirinç Unu Maskesi

Güçlü bir beyazlatıcı olan patates suyu sivilce lekelerine karşı kullanılabilir. Papates suyu aynı zamanda sivilceller nedeniyle citte oluşan tahrişi yatıştırır, kırışıklık oluşumunu geciktirir ve cilde doğal bir parlaklık verir.

1 yemek kaşığı pirinç ununu 1 adet çiğ patatesin suyuyla cilde sürülecek kıvama gelinceye kadar karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekletin bol suyla durulayın. Bu maskeyi lekelerin görünümü azalana ve mevcut sivilceler geçene kadar haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

Tuzlu.NET