Saç Yağlanması Neden Olur

  • 08 Mart 2017
  • Saç Yağlanması Neden Olur için yorumlar kapalı
  • 318 kez görüntülendi.
Saç Yağlanması Neden Olur

Saçlar Neden Yağlanır?

Vücudumuzun bazı bölgelerinde kıl köklerinin fazla olması sebebiyle yağ bezleri oranı da artış göstermektedir. Yağ bezleri fazla olan alanlarda yağlanma oranı da artış gösterir. Saç derisi de bu bölgelerden bir tanesidir. Aslında yağlanma saçta değil, saç derisinde gerçekleşir.

Yağlanma dediğimiz şey, yağ bezlerinin salgı miktarına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Normal şartlar yağlanma, kişiyi rahatsız edecek düzeyde gerçekleşmez fakat bazı kişiler yağ bezlerinin fazla veya az çalışması sebebi ile aşırı yağlanma sorunu ile karşılaşabilirler. Kadınlarda östrojen hormonunun az salgılanması ya da erkeklerde androjen hormonunun fazla salgılanması ile kişiler saç derilerinde aşırı yağlanma problemi ile karşı karşıya kalabilirler.

Yağ Salgısını Artıran Sebepler

Saçlar neden yağlanır? Saçta yağlanmayı artıran en önemli unsurlar nelerdir? Bu soruların cevaplarına bakacak olursak; hormonlar, saç bakım ürünleri, aşırı temizlik, saça yapılan masaj veya saç derisine sürekli olarak elle temas edilmesi, saçların uzun olması gibi sebepler saçlardaki yağ oranını artıran sebepler arasındadır.

  • Hormonlar: Ergenlik döneminde cinsiyet hormonları vücutta aktif bir oluşum sürecine girer. Kadınlarda östrojen hormonları, erkeklerde androjen hormonları kişinin yağ salgısında önemli bir etkendir. Kadınlarda az, erkeklerde fazla salgılama yapması sebebiyle aşırı yağlanma gerçekleşmektedir.
  • Saç bakım ürünleri: Kişilerin kendi saç tipleri için uygun olmayan saç bakım ürünlerini kullanması saç derisinde yağlanmaya sebep olmaktadır. İçerisinde nemlendirici veya saç kremi bulunduran ürünler yağlı saçlarda kullanılmamalıdır. Kullanıldığı taktirde saç derisindeki yağ, tüm saça yayılmış olur. Az nemlendirici içeren ürünler kullanılması daha sağlıklıdır. Diğer ürünleri kullanmak isteyen kişilerin sadece saç uçlarına uygulaması önerilir.
  • Aşırı Temizlik: Saçların aşırı temizliğe maruz kalması yağ salgılamasını artırır. Aşırı ve sık yapılan temizlik yağ bezlerini sürekli uyardığından daha fazla çalışmasına ve salgı miktarının her defasında daha da artış göstermesine sebep olmaktadır.
  • Saça Yapılan Masaj / Ellerin Saçla Teması: Saç derisinin elle teması ya da saça masaj yapılması durumunda yağ bezleri uyarılmış olur ve yağ salgısı başlar.
  • Saçı Sıkça Taramak: Saçların sık bir şekilde taranması yağlanmayı artıran faktörler arasında bulunmaktadır.
  • Uzun Saç: Uzun saçlı kişilerde kısa saçlılara oranla yağlanma fazla görülmektedir. Burada yağ salgılanmasının artış göstermesi gibi bir neden söz konusu değildir. Fakat yağın tutunduğu alan geniş olduğundan yağlanma gerçekleşmektedir.
Tuzlu.NET