Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklar

 • 19 Şubat 2017
 • Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklar için yorumlar kapalı
 • 397 kez görüntülendi.
Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklar

Sağlıklı saçlara kavuşmak aslında bizim elimizdedir. Özellikle su

açları çok sık yıpranan ve hiçbir şekilde eski sağlığına kavuşamayanlardansanız belki de saçlarınızın bu durumundan siz sorumlusunuz. Şöyle ki günlük hayatımızda edindiğimiz pek çok alışkanlık aslında saçlarımız için oldukça zararlı olabiliyor. Bunlardan en sık yapılanı ise şekillendirirken yapılan hatalardır. Ayrıca dengesiz ve sağlıksız beslenmek ve gün içerisinde içilmesi gereken ideal su miktarını tüketmemekte saçlarımıza ciddi oranda zarar veren alışkanlıklarımızdandır. Saçları şekillendirirken çoğu zaman ısı uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları fön, düzleştirici, maşa, tost ve sıcak sulu bigudiler. Şimdi gelelim bu yapılan hataların detaylarına ve doğru şekilde nasıl uygulanması gerektiklerine.

Sağlıklı saçlara kavuşmak aslında bizim elimizdedir. Özellikle çok sık yıpranan ve hiçbir şekilde eski sağlığına kavuşamayanlardansanız belki de saçlarınızın bu durumundan siz sorumlusunuz. Şöyle ki günlük hayatımızda edindiğimiz pek çok alışkanlık aslında saçlarımız için oldukça zararlı olabiliyor. Bunlardan en sık yapılanı ise şekillendirirken yapılan hatalardır. Ayrıca dengesiz ve sağlıksız beslenmek ve gün içerisinde içilmesi gereken ideal su miktarını tüketmemekte saçlarımıza ciddi oranda zarar veren alışkanlıklarımızdandır. Saçları şekillendirirken çoğu zaman ısı uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları fön, düzleştirici, maşa, tost ve sıcak sulu bigudiler. Şimdi gelelim bu yapılan hataların detaylarına ve doğru şekilde nasıl uygulanması gerektiklerine.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Saçlar yalnızca dışarıdan yapılan yanlış uygulamalardan dolayı zarar görmezler. Aksine daha çok yenilip içilen bazı şeylerden de zarar görürler. Bunlardan ilki elbette ki su tüketimine dikkat etmemektir. Günde en az 2 litre su içildiği takdirde saçlar hem çok daha hızlı uzar hem de çok daha sağlıklı ve gür olurlar. Ayrıca tüketilen gıdalar da saç sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle öğrencilerin sıkça yaptığı hatalardan bir tanesi hazır gıdalara olan düşkünlüktür. Sürekli olarak hamurlu, kızarmış ve taze olmayan gıdaları tüketmek başta vücut sağlığı olmak üzere saç sağlığı için de oldukça zararlıdır.

 

Saçları Güçlendirmek İçin Neler Yapabiliriz?

 • B vitamini ile saçlar daha hızlı uzamaya başlar ve saç kökleri beslenerek dökülmenin önüne geçilebilir. Be vitamini aynı zamanda saçların daha yumuşak ve parlak görünmesini sağlarken saç kırıklarını da engeller.
 • C vitamini saç derisinde ki kan dolaşımını hızlandırarak saçların daha gür ve daha canlı görünmesini sağlar.
 • Magnezyum, sülfür, Çinko ve diğer mineralli özellikle içecekler saat sağlığına olumlu etki sağlar.
 • Meyve tüketimi de saç sağlığı için oldukça önemlidir özellikle C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon, mandalina, portakal ve greyfurt tüketimi saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlarken bu besinler ile yapılan saç maskeleri de saçları dıştan onarabilir.
 • Protein yönünden zengin olan yiyecekleri tüketmekten yine saç sağlığı için oldukça önemlidir. Balık, tavuk ve kırmızı et tüketimi vücut için olduğu kadar saç İçinde oldukça faydalıdır.
 • Stresli bir yaşam çoğu zaman saç dökülmelerinin ana kaynağı olabilir. Bu gibi dönemlerden geçtiğinizde saçlarınıza parmak uçlarınız ile masaj yapabilir ve mümkün olduğunca temiz havada spor yapabilirsiniz bu sayede hem stres oranınız azalır hem de vücudunuz için güzel bir aktivite yaparsanız stresiniz de azalabilir.
 • Saçları sıcak suyla yıkamanın saçlar için ne derece zarar olduğunu söylemiştik. Saçlarınızın son durulama suyuna ekleyeceksiniz bir yemek kaşı kadar elma sirkesi ile durularsanız saçlarınız daha parlak daha canlı ve daha yumuşak olacaktır. Ayrıca saçlarınızı en azından son durulama aşamasında daha soğuk suyla durulasanız sıcak suyun zararlı etkisi de bir nebze azaltmış olursunuz.
 • Doğal saç bakımı yağları ile saçlara haftalık maskeler uygulanabilir ve bu sayede saçlar dıştan da olsa yağlı bakım yapılarak beslenir ve parlaklık kazanır.
 • Saçlarınızda dökülmeler başladıysa bir diş sarımsak ezilir ve saç dökülmesi yaşanan yere uygulanır. Bu sayede saçlar daha gür ve daha güçlü çıkacağı için kelliğin de önüne geçilmiş olur.
 • Saç derisi bazı zamanlarda aşırı yağlı yemek tüketimine karşı olarak aşırı yağlanma veya sivilcelenmeler yaşar. Bu durumun önüne de limonlu saç bakım maskeleri ile geçilebilir.
Tuzlu.NET