Sebzeleri Doğru Pişirme Yöntemleri

  • 08 Şubat 2017
  • Sebzeleri Doğru Pişirme Yöntemleri için yorumlar kapalı
  • 446 kez görüntülendi.
Sebzeleri Doğru Pişirme Yöntemleri

İşte sizlere hangi sebzeyi nasıl pişirmeniz gerektiğini anlatan yöntemler…
Ispanağı suda haşlamayın
Ispanağın suda haşlanması kesinlikle doğru bir yöntem değildir. Suda haşlanan ıspanağın bütün vitaminleri suyuna geçer. Ispanaktan yeterli miktarda demir ve vitamin almak istiyorsanız buharda pişirme yöntemini denemeniz gerekir.

Salatalarda doğru yağ kullanılmalıdır
Salatalarda genellikle ayrı soslar tercih ediliyor. Fakat bu soslar içerisinde çoğu zaman tatlandırıcılar yer almakta. İçerisinde katkı maddesi olan soslar yerine salatanıza zeytinyağı ekleyin.

Zeytinyağı sebzelerde yer alan besin değerlerini iki katına çıkaracaktır.

Havuç yemeklere bütün olarak koyulmalıdır
Genellikle havuç yemeklere koyulduğunda küçük parçalara ayrılarak tüketilmektedir. Oysa havuçları bütün olarak pişirdikten sonra parçalara ayırmanız gerekmektedir.
Kuru Fasulye Pişirimi
Kuru fasulye pek çok farklı şekilde pişirilmektedir. Kuru fasulyelerin besin değerini koruması için düdüklü tencerede pişirilmesi önerilmektedir.
Domatesler şişede kullanılmalı
Kışa hazırlık için yapılan konserve domatesler besin değerleri açısından oldukça zengindir. Domates diğer sebzelerin aksine pişirilmesi besin değerleri açısından artışa neden olur. Bu nedenle domatesleri pişirerek tüketmek, çiğ olarak tüketmekten daha fazla yarar sağlar.
Tuzlu.NET