Yemek Masası Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • 15 Şubat 2017
  • Yemek Masası Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar için yorumlar kapalı
  • 317 kez görüntülendi.
Yemek Masası Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Öncelikle yemek masanızı tam olarak nereye koymak istediğinizi belirleyerek işe başlayın. Yemek masanız için uygun yeri seçtikten sonra, bu alanın ölçülerini detaylı olarak not alın. Gerekirse başka mobilyaları kaydırarak açabileceğiniz fazladan bir alan varsa bunu da bir esneklik payı olarak not almayı unutmayın. Bu notlar sizi satın alma sürecinde epeyce zahmetten kurtaracak.

Yemek masalarında oturma grupları veya halılar gibi sonsuz renk ve malzeme seçeneği bulmak pek kolay değil. Genellikle belli başlı malzeme ve renklerde yemek masaları piyasada satılıyor. Yine de belli başlı seçenekler mevcut. Bunların arasından hangisinin sizin için ve eviniz için uygun olduğuna karar verin. Bu konuyu hiç düşünmeden mağaza gezmeye başlarsanız işiniz çok zorlaşacaktır.

Andrea Casati Design / homify.com.tr)
Yemek masanızı belli bir temaya göre seçmek ve aksesuarlarını da ona göre derlemek istemez misiniz? Özellikle de müstakil bir yemek odanız varsa bu harika bir fikir olabilir. Mesela çiçek desenleriyle süslü masa örtüleri ve ahşap iskemlelerle country tarzı bir yemek odası konuklarınızı mest edebilir.

Yemek masalarının biçimleri de dönem dönem modalara ve trendlere göre değişiyor. Bundan yirmi yıl önce yuvarlak yemek masaları çok modayken, bugün dikdörtgen yemek masaları piyasaya hakim durumda. Yine de siz farklı bir biçimde ısrar ederseniz eninde sonunda aradığınızı bulabilirsiniz. Ama önce ne tür bir yemek masasının eviniz için uygun olduğuna karar vermelisiniz. Aksi halde çok beğenerek satın aldığınız ve eve götürdüğünüz bir masanın yemek odanıza sığmadığını görebilirsiniz. Ki böyle bir durum oldukça can sıkıcı olacaktır.

Yemek odaları için mobilya seçerken genellikle yemek masası ve ona uyumlu sandalyeler üzerinde durulur. Bunlar ana mobilyalar olduğu için de bu durum gayet normaldir. Ancak bir yemek odasını karakterize eden en önemli unsurlardan biri de aydınlatmalardır. Yemek masanıza uygun bir aydınlatma elemanı tercih etmezseniz, yemek takımınız ve odanız ne kadar güzel olursa olsun ortaya pek hoş olmayan bir görüntü çıkabilir. Üstelik kötü aydınlatmalar ruh halinize varana kadar pek çok şey üzerinde negatif etki gösterebilir. Bu yüzden bu iş için de bir bütçe ve zaman ayırdığınızdan emin olun.

Güzel bir yemek odası yalnızca güzel mobilyalardan ibaret değildir. Her mekânda olduğu gibi yemek odalarında da biraz karakter katmak için kişiliğinizi yansıtacak şık aksesuarlar kullanmak her zaman için iyi bir fikirdir. Odanızın büyüklüğüne ve benimsediğiniz tarza göre çok çeşitli aksesuarlar arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak abartıya kaçmamaya özen gösterin, zira fazla iddialı ve kalabalık aksesuar grupları yemek odaları için uygun değildir.

Tuzlu.NET