Bebeklerde Göz Nezlesi Belirtileri

  • 24 Nisan 2017
  • Bebeklerde Göz Nezlesi Belirtileri için yorumlar kapalı
  • 369 kez görüntülendi.
Bebeklerde Göz Nezlesi Belirtileri

Bebeklerde göz nezlesi, alerjik nezle ya da bahar nezlesi olarak tabir edilen bu rahatsızlık süt çocuklarında yani bebeklerde oldukça sık görülür. Bu daha çok bahar dönemi geldiğinde, polenlere karşı gelişmiş olan alerjik etkilerle kendini gösterir. Bu şekilde belirli zamanlarda görüldüğünde, mevsimlik göz nezlesi olarak tanımlanır. Özellikle bebekler uykudan kalktığı zaman kirpiklerinde yapışıklık olması, göz pınarlarında sarımsı bir akıntının olması halinde, göz nezlesinden bahsedilebilir. Bu durumda doktorun önerdiği ilacın kullanılması ve bebeğin gözlerinin temiz tutulması önemlidir. Temizlik sırasında steril gazlı bezin kaynamış suyla ıslatılarak kullanılması uygun olur.

Bebeklerde göz nezlesi sırasında gözyaşı kanalının tıkalı olması

Göz nezlesi nedeniyle akan gözyaşı ve göz pınarında olan birikmeler bebekleri oldukça rahatsız eder. Bu durumda bebeklerin göz pınarına hafif masaj uygulanması tavsiye edilir. Bunu bebeğinizin nazik cildine zarar vermemek için, temiz ellerle ve kısa tırnaklarla yapmak daha uygundur.

Bebeklerde mevsimlik göz nezlesindeki belirtiler

Bebeklerde genellikle dolu burun, burun ve gözlerde kaşıntı, burunda şeffaf bir akıntı, boğazda kaşıntı ve aksırık nöbetleri meydana gelir. Bu etkiler çoğunlukla ot, polen gibi mevsimsel alerjik etkilerden kaynaklanır. Bu şekilde ortaya çıkan bahar göz nezlesi tedavi edilmediği takdirde, bebeklerde sinüzit, astım ve orta kulak iltihabına neden olabilir. Bu yüzden bebeklerde sıkça görülebilen göz nezlesine karşı koruyucu tedbirler alınmalıdır.

Bebeklerin göz nezlesinden korunması için neler yapılabilir?

Bebekler ek gıdalara başlamış olsa bile, 1-2 yaşına gelinceye kadar anne sütü almaları sağlanmalıdır. Çünkü anne sütü içindeki probiyotikler bebeklerin ümmin sistemini destekleyerek, onların her türlü enfeksiyondan korunmasına yardımcı olur. Bebeklerde göz nezlesinin 3 günden fazla sürmesi halinde ya da bu rahatsızlıkla birlikte ateş ya da öksürük bulunması halinde, mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Baharda polenlerin yaygın olduğu dönemde, bebeklerin bulunduğu ortamın pencereleri kapalı tutulmalıdır. Eğer bebeğinizi dışarıya çıkarıyorsanız, bu durumda giysilerine dikkat etmeli, gözlük ve atkı kullanmaya çalışmalısınız. Fakat sabahları polenler daha fazla olduğundan, bu saatlerde dışarı çıkmamak daha uygundur. Bebeğinizi arabaya bindiriyorsanız, aracın camının kapalı olmasına dikkat edin. Her gün bebeğinizin giydiği giysilerine de önem vermelisiniz.

Bebeğinizin giysilerini yıkadığınızda, bunları evin içinde kurutmaya dikkat etmelisiniz. Dışarıda nem oranı yüksek olursa, yine bebeğinizi dışarıya çıkarmayın. Her gün saçlarını yıkayarak, bebeğinizin saçlarına yapışmış olan polenlerin temizlenmesine çalışmalısınız. Eğer evde evcil hayvan besliyorsanız, bu durumda evcil hayvanlarınızın bebeğinizin odasına girmesine izin vermeyin. Bunların dışında sigara dumanı, parfüm, boya kokusu, toz gibi alerjen etkenleri bebeklerinizden uzak tutmalısınız. Bunlara dikkat ederseniz bebeğinizin göz nezlesi daha hızlı iyileşecek, korunmasına etkisi olacaktır.

Tuzlu.NET