Cilt Bakımınızı Cilt Tipinize Göre Yapın

  • 12 Mart 2017
  • Cilt Bakımınızı Cilt Tipinize Göre Yapın için yorumlar kapalı
  • 417 kez görüntülendi.
Cilt Bakımınızı Cilt Tipinize Göre Yapın

Elbette ki biz bayanlar için 10 yaş daha genç görünmek her daim önemli olmuştur. İnsanların kendi yaşınızdan daha küçük gösterdiğinizi söylemesi daha genç, daha güzel görünüyorsunuz anlamı taşır. Dolayısıyla bayanlar her zamankinden daha güzel ve alımlı olmak için daha dinç bir cilt yapısına ve pürüzsüz bir yüze sahip olmak ister. Bu nedenle bugün sizlere adım adım cilt bakımı hakkında bazı güzellik sırlarından bahsedeceğiz. Cilt bakımı deyince tabi ki öncelikli olarak yüzümüz akıllara gelmekte. Bu nedenle yazımızda öncelikle cilt tipinizin nasıl olduğunu tespit etme sonrasında ise cilt tipinize uygun bakım yapma tekniklerine değineceğiz.

Dediğimiz gibi sağlıklı bir cilt bakımı yapabilmeniz için öncelikle hangi tip cilde sahip olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Bunu da kendi cilt tipinizle aşağıdakileri kıyaslayarak çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Eğer;

  • Cildinizde pul pul dökülme meydana geliyorsa.. cildiniz kuru
  • Cilt üzerinde büyük gözenekleriniz varsa, cildiniz parlak ve yağlıysa cilt tipiniz yağlı
  • Yüzünüzde sadece alın, burun ve çene bölgeniz yağlı, yanak bölgesi kuru ise cilt tipiniz karmadır.
  • Bütün bunların dışında bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri kullandıktan sonra yüzünüzde yanma, kaşıntı gibi etkiler gözlemliyorsanız cilt tipiniz hassastır.

 

Cilt bakımı yapmak için ilk adımımızı bu maddeler sayesinde gerçekleştirmiş oluyoruz. Kendi cilt tipinizi belirledikten sonra yapmanız gereken diğer adım ise cildinizi temizlemektir. Yukarıda saydığımız cilt tiplerine göre temizleme yöntemlerini sizlere anlatacağız.

Cilt Bakımı ve Yüz Temizleme

Cilt bakımı adımımızın ilk basamağında eğer normal bir cilt yapısına sahipseniz özellikle bitkisel olmak kaydıyla araştırdığınız bir temizleme ürünü kullanın. Uygulama sonrası bol ılık suyla yıkadıktan sonra iyice kurulayın. Eğer kullandığınız ürün sonrasında cildinizde yağlanma ve kuruma gibi etkiler oluyorsa ürününüzü değiştirin. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler alkolsüz ve kokusuz temizleyici ürünü alarak kullanmalıdır. Sabun cildin daha çok kurumasını sağlayacağı için kuru cilde sahip kişiler cilt bakımı için sabun kullanmamalıdır! Sıcak su kullanmamaya da dikkat ederek ılık suyla uygulama sonrası cildinizi yıkayın. Eğer pul pul cildiniz dökülüyorsa haftada 1 kere peeling yaparak ölü hücrelerden kurtulup canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt bakımı için yağlı bir cilde sahip olanlar ise yüzlerini yıkamak için jel halinde köpüren temizlik ürünüyle bakım yapmalı sonrasında ise bol su ile yıkamalısınız. Bakım ürünlerinizin alkol, asit, sabun veya parfüm içerikli olmaması sizin için daha iyi olacaktır. Bunların yerine papatya, yeşil çay gibi maddeleri içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

Cilt Bakımında Nemlendiricinin Önemi

Cilt bakımı için yüzünüzü belirttiğimiz şekilde temizledikten sonra yapmanız gereken düzenli olarak nemlendirici kullanmaktır. Hangi cilt tipine sahipseniz tercihleriniz doğrultusunda bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Yağlı cilde sahip olanlar belki kullanmak istemeyebilir ancak yağlı ciltlerin dahi nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Nemlendiricinizin eğer yüzünüzde daha etkili olmasını istiyorsanız ılık su ile yıkadıktan sonra sürmeniz önerilmektedir.

Tuzlu.NET