Siyah Noktalarınızla Vedalaşın

  • 14 Mayıs 2017
  • Siyah Noktalarınızla Vedalaşın için yorumlar kapalı
  • 420 kez görüntülendi.
Siyah Noktalarınızla Vedalaşın

Normal bir deri her gün düzenli olarak yağ salgılıyor. Bu özellik, cildin nemli kalmasını sağlıyor. Fakat bazı ciltlerde yağ bezeleri aşırı çalışıyor. Bu durum ise fazladan üretilmiş yağ hücrelerinin ölü deri, kir ve terle karışarak gözenekleri tıkamasına ve siyah noktaların oluşmasına yol açıyor. Burun derisindeki gözenekler genellikle diğer bölgelere göre daha geniş ve daha belirgin oluyor. Tıkanmış olan gözenekler ise zamanla daha da genişliyor. Bu sebeple burun derisi mutlaka temizlenmeli.

Bunun için mekanik temizleme ve soyma yöntemleri tercih edilebiliyor. Tırnaklarla, dolaşımı bozarak siyah noktaları sıkmak doğru değil. Fakat siyah noktalar illa ev ortamında temizlenecekse cilt öncelikle buharla nemlendirilmeli. Sonra ise hafif bir masaj yöntemi ile cilt tahrip edilmeden temizlenmeli. Çünkü kuru bir ciltteki siyah noktayı tırnaklarla ve daha sert yöntemlerle sıkmak yara, iz oluşumuna neden olabiliyor. Ayrıca değişik maske ve salisilik asit içeren soyma işlemleriyle de gözenekler sıkılaştırılabiliyor.

Özellikle burunda ve yüzün yağlı bölgelerinde oluşan siyah noktalar, çoğaldıkça daha görünür hal alıyor. Bu görüntü rahatsız edici olduğu için insanlar çeşitli maskelerle bu durumu düzeltmeye çalışmaktadır.

Siyah nokta oluşumu nasıl engellenebilir?

Siyah noktalar aniden oluşmadığı gibi aniden yokta olmaz. Bunun için öncelikle sabırlı olmamız ve siyah nokta oluşumunu engellemek için de cildimizi temiz tutmamız gerekiyor. Yüzde ve burunda ki siyah noktaların oluşmasının temel sebebi cilt bakımı ve temizliğinin yapılmamasıdır.

Siyah nokta oluşumunu engellemek ve cilt bakımı için eczanelerde çesitli Temizleme tonikleri bulunmaktadır. Bunların çoğunu düzenli olarak kullandığınızda siyah nokta oluşumu durmakta ve var olan siyat noktalarda geçmektedir. Şayet cildiniz yağlı ise daha çok dikkat etmeniz gerekir. Yağlı ciltlerde gözeneklerin tıkanması durumunda , burada biriken yağlar zamanla kurur ve siyah nokta oluşmasına sebep olur.

Siyah noktaları elinizle sıkıp çıkarmaya çalışmayın. Bu gözeneklerde bulunan hücrelerin zarar görmesine sebep olarak iz bırakabilir. Yüzde oluşan çukurlu lekelerin çoğu sivilce ve siyah noktaların sıkılmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yerine , önce cildinizi hafif sıcak su ile nemledirin ve daha sonra siyah noktalar için üretilmiş olan burun bantlarıyla temilzmeye çalışın. Unutmayın ; Siyah noktaları tek seferde geçirmek söz konusu değildir. Düzenli ve sürekli bir uygulama ile temizlenmesi söz konusudur.

Siyah noktalar için buhar banyosu

Siyah nokta temizleme konusunda en önemli uygulamalardan biri buhar banyosu yapmaktır. Bir tencerenin içine bir miktar su koyup ısıtın ve yüzünüzü çıkan su buharına tutun. Buhar cildinize nufuz ettikçe yumuşayacak ve gözeneklerin esnek olmasını sağlayacaktır. Böylece biriken yağ ve toksinler çok daha kolay dışarı atılacaktır.

Siyah noktalar için maske tarifleri

Yulaf unu maskesi

Bir yemek kaşığı kadar yulaf ununun içine yaklaşık yarım fincan (unu kıvama getirmeye yetecek) kadar su ilave edip pişirin. Un kıvama geldikten sonra ılımasını bekleyip siyah noktaların olduğu yere uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü güzelce yıkayın.

Aspirin ve karbonat maskesi

Hazırlaması ve uygulaması en kolay maskelerden biri. Hem sivilceler hemde siyah noktalar için oldukça yararlı bir maske. 1 adet aspirini toz haline getirin ve karbonata ilave edin. Daha sonra üzerine bu karışımı kıvama getirecek kadar su ekleyin ve güzelce karıştırın. Hazırlanan karışımı yüzünüzde siyah nokta olan yerlere sürün ve kurumasını bekleyin. Kurudukça yüzünüzün gerildiğini hissedeceksiniz. Kurumadan dolayı dökülme başladıktan yaklaşık 2 dk sonra yüzünüzü yıkayın.

Bal maskesi

Bal cilt besleyici ve nemledirici özelliği fazla olan bir besin. Bir tatlı kaşığı kadar bal alıp yüzünüze sürün ve yaklaşık 15 boyunca bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü kağıt havlu ile ıslatarak silin.

Limon suyu- yoğurt maskesi

Bir limonun suyunu çıkararak, bir kâse yoğurtla karıştırın. Sonra oluşan bu karışımı iyice yüzünüze yayın. Yüzünüzde 15 dakika kadar bekleyen maskeyi suyla yıkayarak çıkartın. Böylece cildinizdeki sivilceler kururken aynı zamanda siyah noktaların oluşmasına neden olan yağ tabakası da gözeneklerden dışarı atılır.
Siyah Noktaları Mutlaka Temizleyin

Siyah nokta nasıl oluşur?

Unutmamalısınız ki, siyah noktalar müdahale edilmediklerinde sivilceye dönüşebilmektedirler ve dolayısıyla daha fazla soruna neden olabilirler. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak siyah noktaları daha oluşmadan engellemeli, yahut bir an önce onları deriye zarar vermeden ortadan kaldırmalısınız.

Siyah noktalar vucuttaki yağın deri altında kuruyarak ve deri gözeneklerinden dışarı çıkmasıdır. Bu yağlar gözeneklerden çıkıp hava temas ettiğinde zamanla siyahlaşmaya başlar.

Cildinizde Siyah nokta oluşmaması için yapmanız gereken en önemli tedavi cildinizi hergün uygun yöntem ve doğru ürünlerle temizlemektir. Hergün sabah ve akşamları cilt tipinize uygun bir temizleyici ile cildinizi temizlemek ve cilt tipinize uygun nemlendiricilerle nemlendirmelisiniz..

Düzenli olarak yaptıgınız Bu cilt temizleme uygulamalarından sonra istenildiğinde peeling ve Buhar banyosu da yapılarak siyah nokta oluşumu minimal seviyeye indirilebilir.

Buhar banyosunu Kendiniz evde de yapabilirsiniz. Örneğin Yüz bölgesi için, sıcak suyu yayvan geniş bir tepsiye koyun başınıza bir havlu örterek kapatın. Yüzünüzün Yumuşamasını bekleyin. Vucudunuz buharı emdikten Sonra iğnesiz şırınga ile ortaya çıkan siyah noktaları vakkumlayarak çıkarabilirsiniz.

Cildinizin günlük bakımını yapmanıza rağmen siyah nokta oluşumunu engelleyemiyorsanız bu bir cilt problemi olduğunun işareti olabilir. Bunun içinde bir cilt uzmanına görünmez gerekebilir.

Tuzlu.NET