Zıplamanın Vücut İçin Faydaları

  • 16 Ocak 2017
  • Zıplamanın Vücut İçin Faydaları için yorumlar kapalı
  • 562 kez görüntülendi.
Zıplamanın Vücut İçin Faydaları

Zıplamayı geliştirmek özellikle basketbol, atletizm veya voleybol gibi sporlarda önemli bir avantajdır. Vereceğimiz egzersiz yöntemleri ile yukarıya zıplamayı daha fazla arttırabilirsiniz. Zıplamayı geliştirme yollarını denemeden önce iyi bir şekilde ısınmak ve kasların esnekleşmesini sağlamak herhangi bir rahatsızlığın önlenmesi için şarttır. Diğer yandan spor uzmanları bu hareketlerin belirli aralıklar ile yapılmasını tavsiye ediyorlar.

 

Zıplamayı Geliştirme Egzersizleri

Öncelikle kilonuzun ideal seviyede olması gerekiyor. Çünkü zıplama hareketi yer çekimi ile bağlantılıdır ve ne kadar yükü hafifletirseniz o kadar iyi zıplarsınız. Diğer bir ayrıntı ise kaslarınızın güç oranıdır. Özellikle ayak, bacak ve karın kasları yeterince güçlü değilse zorlanabilirsiniz.

 

1- Parmak Ucu Egzersizi

Dimdik şekilde ayakta durun ve parmak uçlarınızla yükselebildiğiniz kadar havaya yükselin. Bu hareketi yaparken denge sorunu yaşıyorsanız bir miktar vücudunuzu öne doğru eğebilirsiniz. Parmak uçlarınızın çalıştığınız hissedecek kadar hareketi sakin yapmalısınız.

2- Diz Egzersizi

Ayaklarınızı omuz hizasında açın, sırtınızı dikleştirin ve çok yavaş şekilde sanki sandalyeye oturacakmış gibi vücudunuzu aşağıya doğru indirin. Tekrar aynı yavaşlıkta başlangıç pozisyonuna geri dönün. İlk defa bu harekete başlıyorsanız 15 kez tekrar etmeli 1 hafta sonunda ise 25 – 30’a çıkartmalısınız. Bu hareketleri tekrarlarken dizlerinizde ağrı oluşuyorsa hareketi bırakmalısınız.

Tuzlu.NET